BİLİM İNSANLARI, ATOMDA VERİ SAKLAMAYI BAŞARDILAR!

Kibrit kutusu büyüklüğündeki sabit diskte 35 milyon şarkı sığdırılabilecek!
Verinin giderek daha küçük alanlarda depolanmasında yeni ve ileri bir aşamaya geçildi. IBM'in araştırma merkezinden bilim insanları, bir atom kadar küçük olan minyatür mıknatısın, veri depolama işlevini yerine getirdiği belirtiliyorlar. 
Minyatür sabit disk için çok ender rastlanan holmium elementi kullanılıyor. Holmium atomlarının magnezyum oksit üzerine yerleştirilmesiyle manyetik bir alan yaratılabildiği açıklandı.
Böylece manyetik sabit diskin çalışma prensipleri atoma indirgendi ve atom düzeyinde veri depolama mümkün oldu. Araştırma ekibinden Fabian Natterer, bir atomda 1 bit veri depolayabildiklerini belirtti. Natterer, buluşu bir kelebeğe benzeterek anlatıyor:
Kelebeğin gövdesinin atom olduğunu düşünün. Oluşturduğu manyetik alanın ise kanatlar olduğunu varsayın. Atomun kuzey - güney yönündeki pozisyonlanmasıysa depolanan veriyi temsil ediyor. Kuzey yönü 1, güney yönü ise 0. Böylece bilgisayar dilindeki ikili kod depolanabiliyor.
Araştırma ekibinden bir diğer bilim insanı Christopher Lutz da bu teknoloji sayesinde 6 santimetre karelik bir alanda 80000 GB verinin depolanabileceğini belirtiyor. Bu da kibrit kutusu kadar bir diske 35 milyondan fazla şarkının sığabileceği anlamına geliyor.

http://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/bilim-insanlari-atomda-veri-saklamayi-basardilar-5a37ac0af0fd0a0a1754e405

19.12.2017 08:31